Jeśli ktoś zechciałby podziwiać ponadczasowe kolekcje Prady, piękne suknie, garnitury czy galanterie niech lepiej stanie przed jedną z witryn w galerii Vittorio Emanuela w centrum Mediolanu, bo tutaj… ich nie znajdzie. Nie jest to miejsce poświęcone dorobkowi marki Prada, a miejsce, które ten dorobek wykorzystuje, sponsorując ciekawych artystów sztuki współczesnej. Fondazione Prada to element specyficznego rodzaju promocji marki, gdzie nie pokazując swych produktów, ta galeria stanowi swoistą reklamę duetu Prada-Bertelli.

Niektórzy mogą rzec, że całe kolekcje, a zwłaszcza akcesoria takie jak torebki, buty i paski, od których przecież wszystko się zaczęło, stanowią dzieła sztuki same w sobie. Jednak Prada, przenosząc się na inny poziom, w 1995 roku tworzy fundację skupioną tylko na sztuce: kontrowersyjnej, elektryzującej, dziwnej. Sztuce, która w żaden sposób nie idzie w parze ze słynną torebką Saffiano. Tutaj, w miejscu stworzonym przez wspaniałych projektantów i strategów branży fashion, sztukę i modę oddziela wyraźna granica.

Fondazione Prada, kierując się swoim instynktem, wybiera artystów ciekawych, niebanalnych i odważnych, zyskujących popularność na całym świecie. Nie tak dawno wybór padł na naszą rodaczkę, Goshkę Macugę, która ostatniej zimy swoją ekspozycją oczarowała samą Muccię Pradę. Zazwyczaj pojawiają się ekspozycje różnych artystów jednocześnie na przykład Williama N. Copleya, Bette Saar czy Edwarda Kienholtza, każda inna od poprzedniej i traktująca o odmiennym zagadnieniu.

Nie jest to sztuka łatwo rozumiana, może przez to i niedoceniana? Z pewnością wielu turystów przyciąga popularna nazwa marki. Przecież Włochy i ich rzymskie czy florenckie galerie tak rzadko identyfikowane są ze sztuką współczesną. Dlatego to miejsce, położone poza centrum włoskiej metropolii, może jednych przyjemnie zaskoczyć, drugich porządnie rozczarować. Ważne jest, by sprawdzić aktualne ekspozycje przed podjęciem decyzji o wizycie w tym miejscu. Nie bez powodu padło wcześniej słowo ,,kontrowersyjna”.

(Bilety ulgowe kosztują 8 Euro, normalne 10. Nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja, bilety dostępne są również online. Nieczynne we wtorki. Można dojechać linią M3 (Loddi), ale potem trzeba jeszcze liczyć 15-minutowy spacer. Autobusowa linia 65 podjeżdża niemal pod sam kompleks budynków Fundacji.)

Privacy Preference Center