Istnieją dwa typy turystów: pierwszy, który, chce zobaczyć każdy okaz, jaki podsuwa mu przewodnik, i drugi – który woli zakupy, lokalne kafejki, restauracje, wczuwanie się w ,,klimat” miasta. Moja mapa zwiedzania zawsze kręci się wokół jednego – filmów! Będąc w Nowym Jorku, jak tylko opuściłam Penn Station, a widok Emipre Sate Building dosłownie „strzelił” mnie w twarz, pierwsze co pobiegłam do West Village, intuicyjnie szukając Perry Street gdzie mieszka serialowa Carrie Bradshaw, siedząc na schodach jej kamienicy, wdychałam miasto, przewijając w głowie wszystkie ulubione sceny jakie były tam kręcone. Tak samo było z Paryżem, który stanowi tło dla tylu cudownych filmów. Oto moja filmowa lista rzeczy do zrobienia, gdy jesteś w Paryżu:

1. WEŹ GŁĘBOKI WDECH NA PLACU TROCADERO I PRZYGOTUJ SIĘ NA PRAWDZIWĄ UCZTĘ!

Nie byłam w Paryżu zbyt wiele razy, ale zawsze zaczynam od tego samego – jeszcze z walizką łapię metro i pędzę prosto na Place du Trocadero. z którego rozpościera się absolutnie spektakularny widok na wieżę Eiffela. Tutaj też w finałowej scenie tańczyły bohaterki zabawnej, francuskiej komedii ,,Spódnice w górę”. Niezależnie od pory dnia, widok jest jedyny w swoim rodzaju. Ja szczególnie lubię zimową aurę, nie ma tylu turystów i to miasto można naprawdę zobaczyć.

2. POSZUKAJ NOTRE DAME I JEJ DZWONNIKA

Trasa spacerowa wzdłuż Sekwany przy wejściu do Dzielnicy Łacińskiej i z widokiem na Notre Dame to obowiązkowy spacer również zimą! Ja miałam wielkie szczęście, ponieważ podczas całej mojej podróży towarzyszyło mi tylko słońce. Nie jestem szczególnie fanką turystki sakralnej, ale wnętrze katedry po prostu trzeba zobaczyć. Moim skromnym zdaniem największe wrażenie robi jednak, niepozorny z zewnątrz, najstarszy paryski kościół Saint-Germian-des-Pres, gdzie pochowane jest serce króla Polski, Jana Kazimierza.

3. SPISKUJ NICZYM W SZARADZIE ALBO PLOTKARZE

Towarzyskie spotkanie, plotkowanie, a może tajne spiskowanie? Niezależnie od celu, paryskich kawiarni, niezależnie od dzielnicy, nigdy nie zabraknie. Ja na tę okazję wybrałam Cafe Louis Philippe, miejsce gdzie serialowa Blair i Serena spędzały czas.

4. FILOZUJ NA MONTMARTRE NICZYM JO W ZABAWNEJ BUZI

Cóż, trudno obecnie zauważyć bohemę artystyczną w uliczkach Montmartre, ale zawsze można oddać się przyjemnej zadumie, by potem udać się na Place du Tertre, absolutne serce tej dzielnicy. Co zaskakujące, wieczorami, wszystko jest raczej pozbawione życia, jako że to miejsce okupują raczej turyści.

5. WPADNIJ NA KAWĘ DO AMELII W DEUX MOULLINS

Skoro jesteśmy już na Montmartre, warto wpaść do słynnej Deux Moullins, gdzie rozgrywała się spora część akcji Amelii – filmu, który chyba widział każdy. Kawiarnia, wygląda niepozornie i wytrawnych estetów nie powali na kolana. Mnie jednak spodobał się jej niewymuszony klimat, przypomina mi „moją kawiarnię” w Mediolanie – wcale nie jest piękna, niezbyt popularna, ale dla mnie była przyjemnym miejscem do spędzania czasu. Polecam udać się tez do toalety, tam zobaczycie całą gablotę z gadżetami z filmu, łącznie z podróżującym krasnalem ogrodowym!

6. POCZEKAJ NA LISĘ LUB MAXA W UMÓWIONYM SPOTKANIU Z APARTAMENTU

Zarówno ,,Apartament” jak i jego amerykański remake ,,Wicker Park” to filmy, które podbiły moje serce i stanowią lekarstwo na słabej jakości romantyczną papkę jaką karmi nas Hollywood. Ten pierwszy, kręcony był oczywiście w Paryżu, i tak jak wiele par, również filmowa Lisa i Max, mieli swoje ulubione miejsce spotkań, był mały Plac Furstenberg, który również mi przypadł do gustu, choć jest miejscem odwiedzanym przez turystów. Gdybym mieszkała w Paryżu, to również byłoby miejsce moich randez-vous.

7. Usłysz ,,Carrie you’re the one” odgrywając finałową scenę z ,,Seksu w Wielkim Mieście”

Mostów w Paryżu nie brakuje, ale ten jest moim ulubionym. Mowa oczywiście o Pont des Arts , zwanym również Mostem Miłości. Nie jest to najpiękniejszy, najokazalszy i największy most, ale na pewno ma to coś. Nie dziwi więc fakt, że producenci Seksu w Wielkim mieście wybrali to miejsce na finałową scenę pomiędzy Carrie i Mr.Bigiem.

Privacy Preference Center